Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/mszfkhu1/public_html/templates/mszfszk/functions.php on line 188
Az MSZF tájékoztatása a Hitelkárosultak helyzetének átfogó rendezésére irányuló terv miniszterelnöki fogadtatásáról, és a Hiteles Mozgalom támogató állásfoglalása az ügyben
Tisztelt Sorstárs!

Tájékoztatlak, hogy Orbán Viktor miniszterelnöknek március 13-án faxon továbbított megkeresésünkre mindmáig nem kaptam választ. Mint tudod, azt kértük tőle, hogy sürgősen fogadja delegációnkat, és tegye lehetővé, hogy Róna Péter professzor előadhassa tervünket a hitelkárosultak helyzetének átfogó megoldásáról. Megpróbáltam telefonon érdeklődni, hogy mi a válaszuk, van-e fogadókészség, de föl sem vették a telefont a miniszterelnöki hivatalban. Csak hangüzenetre nyílt lehetőségem, mellyel éltem is. Mindeddig erre sem érkezett válasz. Róna Péterrel egyetértésben úgy döntöttünk, hogy keddig várunk. Akkor lesz két hete annak, hogy elküldtem megkeresésünket a kormányfőnek.

Az ügy előzményéről:

MSZF-terv Orbán Viktornak a hitelprobléma átfogó rendezésről
Budapest, 2013. március 17. vasárnap

A Magyar Szociális Fórum sürgős találkozót kért Orbán Viktor miniszterelnöktől a hitelprobléma átfogó rendezésére irányuló tervének ismertetéséről. Az erről szóló fax üzenetet szerdán küldték el a miniszterelnöki irodának – tudatta a Fórum vasárnap.
A tervet március 3-án fogadták el a Szociális Kerekasztal devizahitelekről szóló tanácskozásán. A Kerekasztal egyúttal Róna Péter közgazdász professzort bízta meg a miniszterelnököt felkereső delegáció vezetésével, és a terv előterjesztésével.
A Szociális Fórum szervezője elzárkózott attól, hogy ismertesse a terv részleteit, mielőtt felkeresnék Orbán Viktort. Csupán annyit mondott, hogy a szakértői tanulmányokra épülő javaslatuk olyan finanszírozási mechanizmust helyez kilátásba, mely nem közpénzből oldaná meg a válságot, hanem az állam és a bankok Hitelkárosultak érdekében történő kölcsönös felelősségvállalása révén.
A miniszterelnökhöz küldött kérésükhöz mellékelték a Hitelkárosultak 8 pontos követelését is, mely többek között leszögezi, hogy a Hitelkárosultak nem akarnak kibújni tartozásuk alól, hanem annyit akarnak visszafizetni, amennyit ténylegesen felvettek, kiegészítve a Magyar Nemzeti Bank mindenkori kamatával. S hogy a keletkezett túlfizetést be kell számítani a tőketartozásba, csökkentve vele annak összegét.
Az MSZF arra kérte a kormányfőt, hogy a súlyos társadalmi probléma átfogó, megnyugtató rendezésére való tekintettel, tegye lehetővé, hogy a küldöttség, melynek további két tagja egy Hitelkárosult és az MSZF képviselője, mielőbb felkereshesse.+++

(A 8 pontos követelés megtalálható: http://mszfszk.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=445%3Ahitelesek-a-szocialis-kerekasztal-orban-viktorral-akar-targyalni


A Hiteles Mozgalom Bírósági- és Végrehajtási Eljárásokat Elemző Munkacsoportjának támogató nyilatkozata

 

 

Támogató Nyilatkozat

A Hiteles Mozgalom Bírósági- és Végrehajtási Eljárásokat Elemző Munkacsoportja sajnálattal értesült arról, hogy Orbán Viktor miniszterelnök nem reagál a Magyar Szociális Fórum (MSZF) sorozatos megkereséseire, mely megkeresések célja a reménytelenségbe taszított adósok élethelyzetének azonnali és szükséges rendezése.

Mint ismeretes, az MSZF által életre hívott Szociális Kerekasztal tagjai 2013. március 03.-án megállapodtak abban, hogy az általuk, a helyzet rendezése érdekében összeállított, 8 pontos követelésüket (http://mszfszk.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=445%3Ahitelesek-a-szocialis-kerekasztal-orban-viktorral-akar-targyalni) el szeretnék juttatni Orbán Viktor kormányfőhöz, ezzel együtt kérelmezik, hogy az általuk delegált küldötteket fogadja is a miniszterelnök.

Ennek érdekében lehetőséget kértek a kormányfőtől arra, hogy fogadja a Róna Péter közgazdász professzor által vezetett delegációjukat, akik szeretnék a kormányfő elé terjeszteni a probléma átfogó megoldására irányuló megoldási javaslataikat.

A kormányfő a 2013. március 03-án történt megkeresésre nem reagált, ennek okán az MSZF 2013. március 13-án, faxon megerősítette kérését a miniszterelnök felé. (http://www.mszfszk.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=451:mszf-terv-orban-viktornak-a-hitelproblema-atfogo-rendezesrl)

A kormányfő még erre a megkeresésre sem reagált. Simó Endre, a Szociális Fórum elnöke telefonon próbált érdeklődni a miniszterelnöki hivatalban, a válasz késedelmességének okáról, ám telefonon elérni nem lehetett a hivatalt, csupán arra volt lehetősége, hogy hangüzenetet hagyjon.

A Hiteles Mozgalom Bírósági- és Végrehajtási Eljárásokat Elemző Munkacsoportja álláspontja az: abban az esetben, ha a legfőbb közigazgatási – és közméltósági hatóság nem reagál a társadalmi problémákra, és elzárkózik a megoldás keresése elől, úgy a társadalom széles rétegének a jogbiztonsághoz fűződő jogának sérelme valósul meg.

Az Alkotmánybíróság 9/1992. (I.30.) AB határozatában megállapította, hogy a jogállam nélkülözhetetlen eleme a jogbiztonság. A jogbiztonság az állam kötelességévé teszi annak biztosítását, hogy a jog egésze, egyes részterületei, és az egyes jogszabályok is világosak, egyértelműek, működésüket tekintve kiszámíthatóak és előre láthatóak legyenek, a norma címzettjei számára. Vagyis a jogbiztonság nem csupán az egyes normák egyértelműségét követeli meg, hanem az egyes jogintézmények működésének kiszámíthatóságát is.

Ezért alapvetőek a jogbiztonság szempontjából az eljárási garanciák. Csak formalizált eljárás szabályainak követelésével keletkezhet érvényes jogszabály, csak az eljárási normák betartásával működnek alkotmányosan a jogintézmények.

A jogállam fogalmának egyik feltétlen ismérve tehát a jogbiztonság.

A jogbiztonságnak viszont elengedhetetlen követelménye, hogy a jogalkalmazói magatartás előre kiszámítható legyen. Az Alkotmánybíróság szerint a jogállamiság elvéből adódó alapvető követelmény, hogy a közhatalommal rendelkező szervek a jog által megállapított működési rendben, a jog által, a polgárok számára megismerhető és kiszámítható módon szabályozott korlátok között fejtik ki tevékenységüket. (56/1991. (XI.8.) AB határozat).

A Munkacsoport álláspontja a fentiek alapján a következő: a miniszterelnök részéről az MSZF Szociális Kerekasztalának megkeresése teljesítésének elmaradása sérti a civil érdekvédelem érvényesülésének lehetőségét az állampolgárok védelmében, egy demokratikus jogállamban, sérti a jogállamiság törvényben meghatározott elveit, ezzel együtt sérti az állampolgárok jogbiztonsághoz való jogát is. Ezek alapján pedig – sajnos – kijelenthető: a Miniszterelnöki Hivatal eljárása már önmagában is a jogállamiságból fakadó jogbiztonság követelményével összefüggő sérelmet okoz.

A Hiteles Mozgalom Bírósági- és Végrehajtási Eljárásokat Elemző Munkacsoportja tisztelettel kéri a Miniszterelnöki Hivatal munkatársait arra, hogy az eljárásrendben foglaltakat betartva járjanak el, és válaszukkal tiszteljék meg a Magyar Szociális Fórumot, ezáltal a magyar állam polgárait, akik egy súlyos társadalmi probléma megoldásának érdekében keresték meg Önöket.

Ezzel egyidejűleg tisztelettel kérjük arra is a miniszterelnököt, legyen szíves fogadni a Magyar Szociális Fórum delegáltjait, és hallgassa meg a nemzetközileg is elismert Róna Péter professzor úr által előterjesztendő megoldási tervezetet, melynek kidolgozását a civil érdekvédelmi szféra közös egyetértéssel fogadta el, és szavazta meg 2013. március 03-án.

 

2013. március 23.

Hiteles Mozgalom Bírósági- és Végrehajtási Eljárásokat Elemző Munkacsoport

 

Látogatottság

4625618
Mai napon
Tegnap
Ezen a héten
Múlt héten
Ebben a hónapban
Múlt hónapban
Összesen
447
3453
15387
4594080
41671
95007
4625618

Your IP: 3.144.19.163
2024-11-16 04:04